Stiri

Noul viceministru al Economiei este MILIONAR și latifundiar

Politică 18.07.2014 12:02 Vizualizări5868
Noul viceministru al Economiei este MILIONAR și latifundiar tribuna.md

Viceministrul Economiei Valeriu Triboi, numit în funcție acum două zile, are în proprietate zeci de bunuri imobile pe care le-a dobândit până în anul 2010. Pe atunci, acesta administra mai multe afaceri, ajungând într-o funcție publică în octombrie 2013, când a fost desemnat director al Agenției Proprietății Publice.

În declarația de avere depusă anul trecut, Triboi indică 32 de terenuri, trei dintre ele fiind pentru construcții. Terenurile agricole ar fi fost cumpărate cu o sumă totală de peste 117 mii de lei. Un teren pentru construcții a fost procurat cu 200 de mii de lei, altul - cu 102 mii de euro, iar unul - cu 75 de mii de lei. De asemenea, Valeriu Triboi deține trei apartamente și două construcții comerciale care ar valora împreună peste un milion de lei.

La capitolul bunuri mobile, oficialul indică două mașini de model „BMW”, produse în 2011, dar cumpărate cu un an mai târziu cu 700 de mii de lei în total.

Anul trecut, familia Triboi și-a deschis și două depozite bancare în care ține peste 30 de mii de euro. Alte opt mii de euro i-a depozitat la bancă în anul 2012.

Valeriu Triboi nu a abandonat nici businessul. Acesta are diferite cote-părți în cinci societăți cu răspundere limitată care activează în comerț, construcții și imobiliare. Una dintre companii, în care Triboi are o cotă de 98%, are o valoare de cumpărare de 3,5 milioane de lei.

Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 01.08.2026 01.08.2026 13:06 675 Horoscopul zilei 01.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Valeriu Saharneanu // Rezidenții transnistreni: ostatici ori vârf de lance ai Kremlinului?
30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.53 1 RON 3.84 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri