15:34:01 25.04.2024

Naționala Moldovei a suferit o nouă ÎNFRÂNGERE, dar Gânsari a marcat un gol de generic

Sport 27.03.2017 21:25 Vizualizări2228 Autor: Ziarul National

Naționala Moldovei a suferit o nouă înfrângere, totuși „tricolorii” au reușit măcar să marcheze golul de onoare în amicalul cu Turcia, scor 3-1.

Naționala noastră nu a putut miza în acest meci de serviciile lui Artur Ioniță și Alexandru Gațcan, dar și turcii au jucat fără vedetele lor.

Turcii au deschis scorul în minutul 14 prin Emre Mor. Gazdele și-au mărit avantajul cu 10 minute mai târziu prin Ahmet Çalik. Jucătorii noștri practic nu au mișcat în prima repriză, iar aceasta le-a permis turcilor să intre la cabine cu un avantaj de două goluri.

La începutul reprizei secunde tot turcii au fost la cârma meciului. În minutul 52 Cengiz Ünder a reușit un șut de excepție de la 15 metri, fără nicio șansa pentru portarul Sergiu Pașcenco. Turcii și-au mai creat cel puțin două ocazii de a mai marca, dar odată cu trecerea timpului au făcut pasul înapoi.

Naționala noastră a reușit să marcheze golul de onoare abia în prelungiri, după o fază lucrată de atacantul Radu Gânsari. Acesta a primi o pasă de la Alexandru Dedov, a dus mingea până în careul mic și după un dribling superb în fața unui adversar a trimis plasat în vinclu, fără nicio șansă pentru portarul Harun Tekin.

Următorul meci echipa lui Dobrovolski îl va disputa pe teren propriu, în compania formației Georgie. Dacă vom învinge Georgia, atunci vom evita ultimul loc în preliminariile Campionatului Mondial din 2018.

Turcia - Moldova 3-1

Marcator: Mor (14), Çalik (24), Ünder (52) - Gînsari (90+1)

Turcia: Onur Recep KIVRAK (Harun TEKİN, 46), Şener ÖZBAYRAKLI, Çağlar SÖYÜNCÜ, Emre ÇOLAK (Kaan AYHAN, 69), Okay YOKUŞLU, Güray VURAL, Oğuzhan ÖZYAKUP (Deniz TÜRÜÇ, 65), Cengiz ÜNDER (Cenk TOSUN, 83), Ahmet ÇALIK, Enes ÜNAL (Serdar GÜRLER, 76), Emre MOR (Yunus MALLI, 83)

Rezerve: İsmail KÖYBAŞI, Selçuk İNAN, Olcay ŞAHAN, Mehmet TOPAL

Antrenor: Fatih TERIM

Moldova: Serghei PAȘCENGO, Victor GOLOVATENCO, Alexandru EPUREANU, Andrei COJOCARI, Eugeinu CEBOTARU, Alexandru DEDOV, Radu GINSARI, Vadim BOLOHAN, Maxim MIHALIOV (Alexandru ANTONIUC, 46), Igor BUGAIOV (Eugeniu SIDORENCO, 56), Petru RACU (Veaceslav POSMAC, 46)

Rezerve: Stanislav NAMAȘCO, Alexei KOȘELEV, Maxim POTÂRNICHE, Vladislav IVANOV

Antrenor: Igor DOBROVOLSKI

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...