10:58:27 25.04.2024

Jurnaliștii sportivi au CÂȘTIGAT turneul „Open Cupa Presei la Futsal”, organizat în memoria colegului Boris Harcenco

Sport 23.04.2018 09:39 Vizualizări1785 Autor: Ziarul National

Formaţia Media Sport, compusă din jurnaliști sportivi, a devenit câştigătoarea turneului „Open Cupa Presei-2018 la futsal”, ediţia XVIII, organizat în memoria jurnalistului sportiv Boris Harcenco.

Turneul „Open Cupa Presei la futsal”, consacrat memoriei ziaristului sportiv Вoris Harcenco, s-a desfăşurat timp de două luni la Complexul sportiv „Alexia” din capitală. La acest concurs cu mare priză la publicul spectator, organizat sub egida Asociației Presei Sportive din R. Moldova, Federaţiei Moldoveneşti de Fotbal și Academiei Sportului ce poartă numele lui Anatoli Pervanciuc, au participat 10 formații alcătuite din amatori ai fotbalului ,care reprezintă diverse instituții media și de afaceri.

La 21 aprilie au avut loc meciurile finale și ceremonia de premiere a laureaţilor turneului. În finală echipa jurnaliştilor Media Sport a învins formaţia Moldavskaya GRES, scor 6-5 (1-1 în prelungiri, 5-4 în urma executării loviturilor de departajare). În meciul pentru locul 3 Moldova Agroindbank, multiplă campioană a concursului, a surclasat cu scorul de 13:1 formaţia Romstal.

La ceremonia oficială prilejuită acestui eveniment a participat Eduard Ciobanu, președinte al APSM, iar FMF a fost reprezentată de către Victor Daghi.

Câştigătorii şi laureaţii turneului au primit diplome şi cadouri din partea organizatorilor şi partenerului competiţiei JOMA. Au fost desemnaţi laureaţi la diferite nominalizări: „Devotament fotbalului” - Alexei Gladun (Media Sport), cel mai bun jucător al turneului – Victor Nosenco (Молдавская ГРЭС). Cel mai bun golgheter (12 goluri la activ) a devenit Igor Nartea (Moldova Agroindbank), iar cel mai bun portar – Oleg Istrati (Media Sport).

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...