INTERVIU // Victor Chirilă: „Dodon poate uita pentru mult timp de vizite oficiale la Washington și București”
11338
Facebook Președintele Igor Dodon le-a interzis militarilor din R. Moldova să participe la exerciții în România alături de contingentele din SUA, Macedonia, Bulgaria, Muntenegru, România, Serbia, Slovenia și Ucraina, la Exercițiul Platium Eagle 17.1. Apoi, șeful statului le-a trimis o scrisoare Ambasadorilor SUA și României, în care le cerea să nu-i „ofere lecții”, pentru că „Președinția R. Moldova nu acceptă comentarii din exterior”, după ce diplomații i-au cerut explicații vizavi de decizia luată.
Președintele Asociației pentru Politică Externă (APE) de la Chișinău, Victor Chirilă, consideră că scrisoarea de răspuns semnată de Igor Dodon este „o mostră de aroganță crasă”, iar în relațiile internaționale „aroganța se plătește scump”. Totodată, scrisoarea diplomaților este „un prim cartonaș galben arătat domnului Dodon pentru încălcarea unor cutume diplomatice general acceptate și, mai ales, pentru desconsiderarea angajamentelor asumate anterior de Republica Moldova în cadrul Parteneriatului pentru Pace”, crede președintele APE.
Ce riscă Igor Dodon după o asemenea epopee epistolară și ce ar trebui să învețe actualul șef al statului de la Vladimir Voronin atunci când promovează ideea federalizării R. Moldova, citiți în interviul de mai jos acordat de Victor Chirilă Ziarului NAȚIONAL.
Dle Victor Chirilă, cum catalogați „dialogul” dintre președintele Igor Dodon cu Ambasadorii României și SUA la subiectul interzicerii participării militarilor din R. Moldova la un exercițiu internațional în România?
Victor Chirilă: Scrisoarea adresată președintelui Igor Dodon de către Ambasadorii României și SUA nu este, nicidecum, un moft al acestora din urmă, ci, mai curând, o acțiune coordonată cu și sancționată de oficialitățile de la București și Washington.
Din punctul meu de vedere, această scrisoare este un prim cartonaș galben arătat domnului Dodon pentru încălcarea unor reguli/cutume diplomatice general acceptate și, mai ales, pentru desconsiderarea angajamentelor asumate anterior de Republica Moldova în cadrul Parteneriatului pentru Pace.
Ce urmări pot avea asemenea ieșiri ale președintelui moldovean? La ce ar trebui să ne așteptăm?
Scrisoarea de răspuns semnată de domnul Dodon este o mostră de aroganță crasă ce nu-și are locul în diplomație. Aroganța în relațiile internaționale se plătește scump, nu în bani, ci, în primul rând, în termeni de respect, prestigiu și credibilitate.
Este de la sine înțeles că, după acest demers prost inspirat, domnul Dodon poate uita pentru mult timp de vizite oficiale sau de lucru la Washington și București.
CITIȚI și Iohannis și Poroșenko au IGNORAT mesajul lui Dodon. Cum s-a consolat șeful statului: „Avem deja agenda destul de full pentru următoarele luni”
Dle Chirilă, președintele R. Moldova insistă pe ideea federalizării R. Moldova, ca soluție pentru rezolvarea conflictului transnistrean. Explicați-ne, vă rugăm, ce ar însemna o federalizare pentru R. Moldova, așa cum și-o dorește Igor Dodon?
În linii generale, putem identifica două mari categorii de sisteme federale, asimetrice și simetrice. Sistemele asimetrice presupun delegarea unui șir de responsabilități de la centru către regiuni în baza unor acte constituționale aprobate de centru, eventual în urma unor referendumuri naționale. Un astfel de proiect de federalizare asimetrică a Republicii Moldova fost elaborat de experții OSCE în 2002, dar a fost respins de Federația Rusă, pentru că autoritățile centrale de la Chișinău păstrau suficiente prerogative pentru a-și extinde și consolida suveranitatea asupra întregului teritoriu al statului reintegrat.
Memorandumul Kozak propus de Federația Rusă în 2003 și respins, în cele din urmă, de Republica Moldova, este un proiect de federalizare simetrică care presupune delegarea prerogativelor de către centru spre regiuni în urma unor acorduri între subiecți federali egali. În cazul Republicii Moldova, un stat cu un teritoriu și societate divizate pe falii geopolitice, un eventual sistem simetric de federalizare ar duce la fragmentarea țării, aprofundarea contradicțiilor interne, crearea de noi blocaje instituționale, slăbirea autorității instituțiilor centrale și consolidarea centrelor regionale centrifuge.
Cu regret, președintele Dodon, susținut de Moscova, dorește să reînvie modelul Kozak de federalizare simetrică a Republici Moldova.
Cum credeți ar putea fi soluționat, totuși, acest conflict în interesul național al R. Moldova?
Din punctul meu de vedere, soluționarea transnistreană nu trebuie să fie un scop în sine, ci trebuie să aibă drept obiectiv suprem consolidarea Republicii Moldova ca stat suveran, viabil, funcțional, prosper, democratic și european.
Dacă vom neglija acest interes național suprem și ne vom axa doar pe recuperarea teritoriului pierdut din stânga Nistrului, riscăm să ne alegem cu un „cal troian” dăruit de Moscova în interiorul statului reintegrat. Drept consecință, vom pierde tot, nu doar statul, dar, mai ales, libertatea noastră de a ne decide suveran viitorul.
Atunci când era „plămădit” Memorandumul Kozak, Dvs. erați consilier la Ambasada R. Moldova în SUA. Amintiți-ne principalele prevederi ale acelui document, respins de Vladimir Voronin în ultima clipă, și spuneți-ne, vă rugăm, ce reacții provoca la Washington acest memorandum?
Conform prevederilor Memorandumului Kozak, noul stat unic numit „Republica Federativă Moldova” includea doi subiecţi federali „Republica Moldovenească Nistreană” şi „Formaţiunea teritorial-autonomă Găgăuzia”. Acest stat federal urma să fie creat treptat până în anul 2020, conform unei constituţii elaborate şi adoptate în comun, în baza principiului unităţii teritoriului. În conformitate cu acest principiu, noul stat urma să aibă spații unice de apărare, vamal, valutar-monetar.
Subiecţii federaţiei erau înzestraţi, însă, cu prerogative extrem de largi, în special dreptul de veto în probleme cardinale, atât în Parlamentul federal bicameral, cât şi în alte structuri de stat. Chişinăul şi Tiraspolul urmau să se adreseze Federaţiei Ruse cu „propunerea de a oferi garanţii de securitate”, care ar fi permis Federaţiei Ruse să desfăşoare pe teritoriul noii federaţii, până în anul 2020, „forţe stabilizatoare pacificatoare” cu un efectiv de maximum 2 000 de soldați, în baza unui acord bilateral moldo-rus.
Reacția Casei Albe de la Washington a fost tranșantă. Republica Moldova a fost avertizată ca va rămâne pe cont propriu, dacă va accepta Memorandumul Kozak în forma negociată de Moscova, iar Statele Unite ale Americii își declină orice responsabilitate față de noul stat federativ.
Dle Chirilă, care a fost, totuși, motivul pentru care Voronin s-a răzgândit să mai semneze Memorandumul Kozak, fiindcă în spațiul public au fost vehiculate mai multe ipoteze, iar fostul președinte comunist și-a ales-o pe cea care îl avantajează mai mult?
Niciodată nu am avut simpatii pentru politicianul Vladimir Voronin, însă acest lucru nu m-a împiedicat să recunosc că, în pofida multiplelor sale deficiențe, acesta a fost un lider de stat realist, spre deosebire de actualul președinte Dodon. Cred ca domnul Vladimir Voronin, confruntat cu respingerea tranșantă a Memorandumului Kozak de către SUA și UE, a înțeles că, fără acești doi actori internaționali importanți, Memorandumul Kozak poate fi piatra de căpătâi a Republicii Moldova, precum și a carierei sale politice.
Vă mulțumim pentru interviu!
16.06.2026
00:12
857
Maia Sandu: Republica Moldova deschide la Luxemburg negocierile UE pe capitolele-cheie ale „Valorilor fundamentale”
12.06.2026
21:54
2360
Maia Sandu discută cu António Costa despre deschiderea capitolelor de aderare și Summitul UE–Moldova din 22 iunie
2817
Peste 790 de primării intră în amalgamare voluntară pentru servicii mai bune și investiții mai mari în sate
12.06.2026
13:34
2478
Maia Sandu, la 85 de ani de la deportările staliniste: memoria victimelor și datoria de a apăra viitorul democratic
05.06.2026
14:27
3092
Maia Sandu laudă CNA la 24 de ani de activitate: „Republica Moldova este mai puternică și mai determinată pe drumul european”
04.06.2026
15:09
3166
Libera circulație și accesul presei în Zona de Securitate, discutate la ședința Comisiei Unificate de Control de la Bender
04.06.2026
14:32
3180
Maia Sandu și comisara europeană Marta Kos, discuții la Chișinău despre reforme și deschiderea capitolelor de negociere pentru aderarea la UE
3165
Maia Sandu anunță la Chișinău deschiderea negocierilor de aderare a Moldovei la UE și noi investiții sprijinite de Comisia Europeană
04.06.2026
11:35
2077
Maia Sandu cheamă investitorii europeni la Chișinău: viitorul Republicii Moldova este legat de Uniunea Europeană
2242
Comisara europeană pentru extindere Marta Kos vine la Chișinău pentru discuții cu Maia Sandu și conferință de presă comună
16.06.2026
21:27
319
Ziua Antreprenorului 2026: bilanțul proiectului „UE pentru IMM-uri” – 377 de afaceri sprijinite, peste 5 600 de locuri de muncă și noi instrumente de finanțare pentru antreprenorii din Moldova
16.06.2026
20:51
361
Miercuri, 17 iunie 2026: vreme mai caldă și instabilă în Republica Moldova
16.06.2026
17:05
519
MEC pregătește directorii de școli și grădinițe pentru management performant în educația multilingvă prin Școala de vară
16.06.2026
14:32
545
Bazinul de înot al USM, modernizat cu sprijinul Ministerului Educației, redeschis pentru studenți și publicul larg în centrul Chișinăului
16.06.2026
09:51
637
Ministerul Energiei prezintă rezultatele record ale Moldelectrica în 2025: profit, investiții majore și fiabilitate ridicată a sistemului energetic
16.06.2026
09:26
650
Tânăr de 23 de ani din Chișinău, condamnat la 16 ani de închisoare pentru omorul mamei sale profesoare
16.06.2026
08:14
604
Horoscopul zilei 16.06.2026
16.06.2026
00:12
848
Maia Sandu: Republica Moldova deschide la Luxemburg negocierile UE pe capitolele-cheie ale „Valorilor fundamentale”
15.06.2026
20:49
853
Vreme mai caldă și mai senină marți, 16.06.2026, în Republica Moldova
956
Premierul Alexandru Munteanu obține reconfirmarea sprijinului BEI pentru proiectele de modernizare și parcursul european al Republicii Moldova
928
Regatul Unit interzice accesul copiilor sub 16 ani la rețelele de socializare, în cadrul unui plan amplu de protejare a minorilor online
15.06.2026
17:54
1000
Moldova își fixează pe 10 ani direcțiile de investiții în drumuri, apă, canalizare și dezvoltare regională
15.06.2026
17:40
986
Procuratura Generală explică la Strasbourg măsurile luate de Republica Moldova pentru combaterea violenței domestice și executarea hotărârilor CtEDO
15.06.2026
16:20
965
Moldova învață de la Croația cum să accelereze transformarea digitală a școlilor
15.06.2026
15:37
961
Republica Moldova intră în rețeaua europeană a mobilității verzi: Memorandum de cooperare cu EIT Urban Mobility Innovation Hub East pentru energie curată și transport sustenabil
15.06.2026
14:50
955
Platforma e-Zilier digitalizează munca sezonieră: zilierii vor avea zilele lucrate înregistrate pentru pensie în Republica Moldova
15.06.2026
14:49
938
Liban, lider mondial la refugiați pe cap de locuitor: țările mici de la granița conflictelor duc cea mai mare povară
15.06.2026
13:31
836
Republica Moldova își modernizează Codul transporturilor rutiere după regulile Uniunii Europene
872
Procurorii din Republica Moldova au donat sânge de Ziua Mondială a Donatorului, susținând campania „Donează o picătură de umanitate. Salvează vieți!”
15.06.2026
10:58
889
Program național 2027–2030 pentru incluziunea romilor: educație, sănătate și combaterea discriminării
15.06.2026
08:44
791
Horoscopul zilei 15.06.2026
15.06.2026
00:51
1196
Regatul Unit pregătește interzicerea rețelelor sociale pentru copiii sub 16 ani, după modelul Australiei
14.06.2026
18:22
1084
Vreme caldă și în mare parte stabilă în Republica Moldova, 15–21 iunie 2026
14.06.2026
08:40
1248
Horoscopul zilei 14.06.2026
13.06.2026
21:01
1638
14 iunie 2026 aduce căldură de vară și averse de ploaie în Republica Moldova
FOTO // Un model din R. Moldova, noua iubită a celebrului actor american Sean Penn. Cei doi au fost suprinși sărutându-se pe străzile din Madrid
Jim Carrey a desenat o caricatură a Melaniei Trump care a pus Twitter-ul pe jar
Cât valorează inelul de logodnă personalizat primit de Maria Sharapova
Cum le-a schimbat trecerea timpului pe cele mai frumoase actrițe de la Hollywood. Imagini vechi de peste 20 de ani
1 MDL
1 EUR
20.17
1 USD
17.37
1 RON
3.85
1 RUB
0.24
1 UAH
0.39




Inapoi














