13:57:55 18.11.2017
Stiri

Întărește-ți sistemul IMUNITAR în sezonul rece!

Știri 19.10.2017 07:30 Vizualizări565 Autor: Ziarul National
Întărește-ți sistemul IMUNITAR în sezonul rece! sursa: eva.ro

Sezonul rece vine, de obicei, la pachet și cu răceli sau gripă pentru unele persoane. De aceea, este bine să îți întărești sistemul imunitar.

Și cum poți face asta mai bine decât cu ajutorul unor alimente sănătoase pentru organismul tău? Iată ce alimente care îți întăresc sistemul imunitar poți consuma și tu!

Ce alimente care îți întăresc sistemul imunitar poți include în dieta din sezonul rece?

Citrice și alte alimente bogate în vitamina C

Specialiștii în nutriție și sănătate recomandă consumul alimentelor cu un conținut bogat de vitamina C. Citricele sunt primul lucru care ne vine în cap atunci când cineva menționează vitamina C, însă există și alte alimente care te pot ajuta să combați la fel de eficient răcelile. Printre acestea se numără legumele cu frunze verzi, ardeii grași, papaya și varza de Bruxelles. De fapt, vitamina C există în atât de multe alimente, încât nu este nevoie să iei suplimente decât dacă îți recomandă un medic.

Alimente bogate în zinc

Aportul de zinc este esențial pentru funcționarea corectă a sistemului imunitar. De fapt, studiile au ajuns la concluzia că nivelul redus de zinc este asociat cu un număr scăzut de celule albe, celule care ajută organismul să lupte împotriva infecțiilor. De asemenea, zincul poate preveni apariția răcelilor și poate reduce durata și severitatea simptomelor comune ale răcelii. Cu alte cuvinte, dacă mănânci alimente ce conțin zinc, poți să-ți ajuți organismul să rămână sănătos.

Zincul se regăsește în iaurt, carne de pasăre, mazăre și fasole. Și semințele de dovleac reprezintă o sursă excelentă de zinc.

Probiotice

Probioticele primesc destul de multă atenție în ultima vreme și este și normal, având în vedere că reprezintă surse importante care combat infecțiile. În general, intestinul este acompaniat de microbiom, adică de o comunitate de bacterii care au o relație reciproc avantajoasă cu gazda. Microbiomul comunică cu restul corpului și are numeroase funcții de protecție, metabolice și imunologice, una dintre acestea fiind să stimuleze lupta împotriva germenilor sistemului imunitar. Din cauza faptului că o mare parte din sistemul imunitar este localizată în intestin, este recomandată administrarea zilnică de alimente bogate în probiotice. Printre acestea se numără iaurtul, brânza de vaci, kefirul, supa misto și legumele fermentate precum kimchi și varza. Acestea dau o doză substanțială de bacterii benefice direct în tractul digestiv, unde pot lucra împreună cu microbiomul pentru a întări sistemul imunitar.

Există multe modalități prin care poți introduce aceste alimente în dieta ta, fie că le prepari sau că le consumi crude. Însă apelează la ajutorul lor pentru a trece sănătos prin sezonul rece!

Sursa: eva.ro

Merită și prietenii tăi să stie ASTA. Informează-i acum!





Jean 21.10.2017 08:51

Se stie ca un nivel scăzut de testosteron la bărbați este asociat cu mărirea prostatei, căderea părului și anumite tipuri de cancer. Zincul are proprietatea de a creste secretia de testosteron mai ales la barbatii trecuti de 30 de ani. Eu am ales ZINKIT 10 (cate 2 comprimate efervescente/zi ) si fac cate o cura de 3 luni.

Vali 22.10.2017 11:25

Zincul ajuta in cazuri de infectii si ulcere, dar si pentru regenerarea pielii in urma interventiilor chirurgicale, ranilor sau arsurilor. Stiu, ptr ca am avut o arsura groaznica pe mana, m-am ars iarna trecuta cu apa fierbinte care a sarit din centrala termica. Dupa 2 cure de cate 3 luni cu ZINKIT 10 (cate 2 comprimate efervescente/zi ) mana mea arata ca noua.

Doru 22.10.2017 14:02

Zincul este un element important pentru dezvoltarea normala a celulelor. Daca aportul de zinc este insuficient, atunci celulele devin „slabite“. Uneori, alopecia (chelirea) poate fi pusa pe seama deficitului de zinc. Dar si dermatita poate fi o consecinta a acestui dezechilibru. Preventiv, eu fac cate o cura de 3 luni cu ZINKIT 10 (cate 2 comprimate efervescente/zi ).

Anca 22.10.2017 20:38

Zincul controleaza si regleaza procesele metabolice, activitatea enzimelor si mentine integritatea celulelor. Acesta catalizeaza numeroase reactii biochimice, contribuind in special la dezvoltarea celulelor si la sinteza testosteronului (hormonului sexual masculin). Pentru deficienta de zinc, eu am luat ZINKIT 10 .

Elena 23.10.2017 07:05

Zincul este necesar pentru simțuri precum gustul și mirosul, contribuie la menținerea bunei stări a pielii și părului, acționează asupra reproducerii și sexualității. Eu am luat pastile efervescente de ZINKIT 10.

Nina 23.10.2017 20:53

Zincul intervine in activitatea a peste 200 de enzime care actioneaza in corpul uman. Acesta contribuie si la stabilizarea structurilor proteinelor din organism si joaca un rol important in exprimarea genelor (manifestarea caracterelor genetice). Eu am facut o cura de 2-3luni cu ZINKIT 10.

Radu 24.10.2017 06:51

ZINKIT 10. Suplimentul de zinc are un rol indispensabil in metabolismul proteinelor, in stocarea, sinteza si secretia insulinei la nivelul celulelor pancreatice, in metabolismul lipidelor si al acizilor grasi – interventia zincului diminuind riscul de ateroscleroza.

Bebe 25.10.2017 20:58

ZINKIT 10. Prezenta zincului in organism presupune echilibrul acido bazic. Acest microelement are rol in sinteza hemoglobinei, in detoxicarea alcoolica si in metabolismul hormonal, la nivelul secretiei sau activitatii hormonale. In caz de deficienta de zinc folositi ZINKIT 10.

Dany 28.10.2017 10:28

O deficienta foarte mica de zinc este un dezastru. Mi-am imbunatatit aspectul fizic si sanatatea luand suplimente de zinc. Cate o cura de 3 luni cu ZINKIT 10 (cate 2 comprimate efervescente/zi ) este binecuvantata.

Pavel 28.10.2017 18:27

Zincul este un mineral foarte important, fiind gasit in toate tesuturile din corp si implicat direct in diviziunile celulare. Este si un puternic antioxidant, si este implicat activ in mentinerea unui mediu endocrin sanatos si o balanta hormonala optima. Pentru deficienta de zinc, eu folosesc pastile efervescente de ZINKIT 10.

Milica 29.10.2017 07:11

Niveluri bune de zinc sunt necesare pentru o performanta fizica buna, nivele ridicate de energie si un aspect fizic placut. Zincul ajuta la sinteza proteinelor si este necesar pentru functionarea celulelor rosii si albe. Este foarte concentrat in oase, pancreas, rinichi, ficat si retina. Eu am ales ZINKIT 10 (cate 2 comprimate efervescente/zi ) si fac cate o cura de 3 luni.

Petre 29.10.2017 19:40

Deficientele de zinc reduc fertilitatea si cauzeaza probleme legate de libidou, atat la barbati cat si la femei. Nivelele reduse de zinc exacerbeaza si efectele stresului asupra organismului, si grabesc imbatranirea. O cura de 2-3 luni cu ZINKIT 10 rezolva multe probleme.

Vera 30.10.2017 05:43

Acum cativa ani am fost la dna doctor Zigu. Am un ten mixt iar in perioadele de stres devenea usor acneic. Mi-a recomandat o crema, in fiecare seara o aplicam dupa ingrijirea de rutina. Aditional am luat Zinkit, tablete efervescente, care au avut un efect super asupra tenului si nu numai ( era mult mai luminos, mai odihnit si in plus daca imi aparea vreun spot acneic mi se vindeca rapid).Acum nu mai am probleme, insa la interval de 3 luni fac o cura de Zinkit 10.

Mimi 30.10.2017 17:34

Buna! vreau niste pareri...am fost la un dermatolog in legatura cu cosurile de pe fata si mi-a prescris pe langa un sampon si un unguent, Zinkit,tablete efervescente; astept rezultatele. Ati luat tablete efervescente de Zinkit?

Roxana 31.10.2017 05:55

In farmacie se gaseste Zinkit 10, niste pastile efervescente pe care le dizolvi in apa sau suc si i le dai copilului. Eu cind vad ca are un inceput de raceala ii dau 1/2 pastila si gata.

Anda 31.10.2017 18:21

Tineam o dieta ptr. slabire bogata in fibre. Tarziu am aflat ca asta a dus la scaderea absortiei zincului in tractul digestiv, motiv pentru care pielea mea de pe palme se exfolia, contactam des fel de fel de infectii. Am rezolvat problemele facand o cura cu ZINKIT 10 (cate 2 comprimate efervescente pe zi) timp de 3 luni de zile. Acum sunt mandra de aspectul tanar al pielii mele.

Vivi 01.11.2017 06:05

Ma confruntam cu o cadere neobisnuita a parului; Dupa cateva controale dermatologice si endocrine, care au iesit ok, am descoperit adevarata cauza: carenta de zinc. Acest mineral este implicat in mentinerea sanatatii pielii, parului si unghiilor. Am rezolvat problema facand o cura cu ZINKIT 10 (cate doua comprimate efervescente pe zi ) timp de aproximativ 3 luni de zile.

Ingrid 01.11.2017 20:36

Ma simteam mai mereu obosita, chiar si dimineata, dupa ce ma trezeam. Am aflat cauza dupa un control de rutina: lipsa de zinc. Doctorul mi-a recomandat un aport din acest mineral si am luat ZINKIT 10 , cate doua comprimate efervescente / zi si dupa vreo luna am scapat de oboseala aceea sacaitoare.

Sorina 02.11.2017 05:17

Aveam momente cand treceam rapid de la o stare de euforie la o tritete adanca. Doctorul mi-a spus ca lipsa de zinc este asociata cu depresia, labilitatea emtotionala, schimbarea brusca a dispozitiei sau chiar cu atacuri de panica. Am luat ZINKIT 10 , cate doua comprimate efervescente / zi si dupa vreo luna, doua, am fost ca nou-nascuta

Andy 02.11.2017 20:49

Tot de prezenta zincului sunt legate si unele procese neurologice si de memorare, la fel si procesele de ardere a grasimilor pe care dorim sa le acceleram in diete, dar si activitati organice si musculare. Deficitul de zinc se regleaza cu ZINKIT 10.

Gheorghe 03.11.2017 05:50

Citindu-mi analizele, doctorul a constatat o lipsa de zinc si mi-a prescris ZINKIT 10 (cate doua comprimate efervescente pe zi ) si dupa aproximativ 4 saptamani, scăderea apetitului, s-a ameliorat mult, acum mananc mult mai bine.

Vasi 03.11.2017 05:48

Doctorul a constatat o deficienta in activitatea Vitaminei A. Asa am aflat ca aceasta depinde de actiunea zincului pentru a-si desfasura activitatea normala. Cum aveam si o lipsa de zinc in corp (zincul regleaza nivelurile de vitamina A si cantitatea in care aceasta este eliberata de ficat) am rezolvat problema facand o cura cu ZINKIT 10 (cate doua comprimate efervescente pe zi ) timp de 3 luni de zile

Viorel 05.11.2017 21:00

Eu mi-am recapatat pofta de mancare dupa o cura de aprox. 2 luni cu ZINKIT 10 (cate doua comprimate efervescente / zi ).

Pepe 07.11.2017 21:22

Zincul ajută la prevenţia daunelor endoteliale cauzate de oxidarea colesterolului rău LDL şi a altor grăsimi oxidate. Membranele endoteliale ce au un conţinut scăzut de zinc sunt mult mai predispuse deteriorării.Pentru refacerea nivelului de zinc , este indicat ZINKIT 10,cate 2 pastile efervescente /zi, timp de 2-3 luni.

Maria 08.11.2017 07:03

Conform unor studii, carenţa de zinc poate compromite numărul de celule albe de sânge şi răspunsul imunitar, în timp de suplimentele de zinc pot restaura condiţiile normale. O cura cu ZINKIT 10 , cate doua comprimate efervescente / zi , te aduce la normal.

Tatu 09.11.2017 06:51

Efectele deficienţei de zinc asupra sistemului imunitar şi a numărului de celule de sânge albe, se pot imbunatati luand un supliment de ZINKIT 10, cate 2 tablete /zi, pe o perioada de 2-3 luni.

Petre 13.11.2017 21:37

Zincul este necesar nu doar pentru digerarea proteinelor, ci și pentru producția de acid clorhidric din stomac. Fără suficient acid în stomac, digestia nu este posibilă. Mi-am rezolvat problemele de digestie cu ZINKIT 10.

Bela 14.11.2017 07:11

Chiar nu e de gluma cu lipsa Zincului, sunt incredibile reactiile pe care mi le dadea deficienta de zinc din corp: deficitul de atenţie, infecţiile cu virusul herpes, diaree. Doctorul mi-a prescris ZINKIT 10, ( cate doua comprimate efervescente pe zi ) si dupa 3-4 saptamani eram din nou in forma.

Angi 15.11.2017 07:21

Zincul este necesar pentru simțuri, precum gustul și mirosul, contribuie la menținerea bunei stări a pielii și părului, acționează asupra reproducerii și sexualității. Eu, toamna, fac o cura de 3 luni cu ZINKIT 10 ,cate doua comprimate efervescente pe zi.