17:18:31 16.02.2026
Stiri

Ghimpu pune PARIU pe un butoi cu vin: Nici Maia Sandu, nici Andrei Năstase, Usatâi sau Dodon NU vor ajunge la putere

Politică 20.05.2016 11:32 Vizualizări11756
Ghimpu pune PARIU pe un butoi cu vin: Nici Maia Sandu, nici Andrei Năstase, Usatâi sau Dodon NU vor ajunge la putere

Liderul liberalilor Mihai Ghimpu se arată sigur de faptul că în R. Moldova nu vor avea loc alegeri parlamentare anticipate.

Mai mult, Ghimpu este gata să pună pariu pe un butoi cu vin, „am mai pus și am câștigat”, că liderii opoziției de astăzi, cotați în sondaje cu cele mai mari șanse să vină la guvernare – socialistul Igor Dodon, liderul PAS, Maia Sandu, al PN, Renato Usatîi, și al Platformei DA, Andrei Năstase, „nu vor fi la guvernare”.

Liberalul a declarat, ieri-seară, în cadrul unei emisiuni la N4, că „mingea lor se va dezumfla, fiindcă ei sunt falși”, iar actuala guvernare, din care face parte și PL, „o să schimbăm lucrurile în bine” până în 2018: „Ei trebuie să mai meargă la școala politică. Mulți stăteau în tufari când am început eu în '88”.

„Pe mine mă interesează cauza națională, lupta națională. Eu știu că am o datorie față de neamul acesta și cât pot, atâta o să duc. Eu am drapelul. (…) Eu sunt obligat să duc drapelul acesta”, a spus Ghimpu, întrebându-se cine a făcut „mai mult în plan național” decât el.

Întrebat de ce s-a aliat în actuala guvernare cu foști comuniști, deși anterior declara ferm că nu o va face, Ghimpu a spus că nu „contează cu cine construiești o biserică” și că mai mult ar conta „ce faci, nu cu cine faci”.

Ghimpu s-a lăudat că lucrurile în actuala guvernare „merg bine” și că aceasta a început implementarea Acordului de Asociere cu UE: „PL merge cu cauza, nu cu PD. (…) Pe mine nu mă interesează cine conduce statul, ci direcția”.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
16.02.2026 07:59 532 Horoscopul zilei 16.02.2026
15.02.2026 08:16 750 Horoscopul zilei 15.02.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 16.98 1 RON 3.95 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte