19:54:04 28.03.2024

Sport 09.03.2017 09:15 Vizualizări1791 Autor: Ziarul National

Barcelona a făcut ca imposibilul să devină posibil. După ce a pierdut, 0-4, la Paris, toată lumea fotbalului era sceptică în privinţa unei reveniri a catalanilor. Noroc le-a surâs în cele din urmă catalanilor, care au reuşit să învingă pe teren propriu, cu 6-1, şi să acceadă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Forcingul blaugrana a fost furibund, iar minutul 3 a adus prima reuşită, semnată de Suarez. Presiunea a continuat, iar Kurzawa, cu un autogol, Messi, Neymar, cu o "dublă", şi Sergi Roberto au reuşit să producă miracolul pe Camp Nou.

„Dacă ei au marcat patru goluri, noi putem înscrie şase”, aşa îşi făcea curaj Luis Enrique înaintea meciului, la conferinţa de presă. Spusele antrenorului catalan au devenit realitate şi visul la o revenire istorică, care nu s-a mai întâmplat niciodată în Liga Campionilor, a fost întregit. În urmă rămâne doar bucuria Barcelonei, modul în care a fost scrisă istoria şi spectacolul pe care ni-l oferă sportul rege când e practica de fotbalişti de geniu.

„La Paris am suferit un eşec, într-adevăr, usturător (n.r. - 0-4), dar dacă există o echipă capabilă să întoarcă un astfel de rezultat, aceasta este Barcelona. Când am intrat pe teren, am ştiut că este foarte greu să ne calificăm, pentru că ne mai trebuiau trei goluri, dar întreaga echipă a muncit din greu pentru a le marca. Sunt foarte fericit! La faza golului ştiu că m-am aruncat cu totul, aşa că nu ştiu dacă am fost sau nu în offside”, a declarat Roberto la finalul meciului.

• Seară magică a fost şi pentru Borussia Dortmund, care a reuşit să treacă la pas de Benfica, cu 4-0. În tur, scorul a fost 1-0 pentru portughezi, dar ratarea unui penalty, în prima manşă, l-a ambiţionat pe Aubameyang, iar acesta a dat o "triplă", scorul fiind completat de Pulisic.
  • Real Madrid şi Bayern Munchen sunt primele două echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după duble victorii în confruntările cu Napoli, respectiv Arsenal.
  • În returul de pe San Paolo, Napoli a sperat la o calificare istorică după ce Mertens a deschis scorul, dar dubla lui Sergio Ramos a liniştit lucrurile şi galacticii merg mai departe cu 6-2 la general.
  • La Londra, Arsenal a condus cu 1-0 şi a sperat că poate spăla ruşinea din tur, dar Koscielny a primit un cartonaş roşu, apoi Bayern a înscris de cinci ori şi a pus capăt unei confruntări de coşmar pentru Arsene Wenger. Bavarezii merg în sferturi după, atenţie, 10-2 la general!

sursa: prosport.ro

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

18.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin și Rusia ca bo...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?