Stiri

FOTO // Un PREOT din R. Moldova a instalat de unul singur SISTEMUL DE ÎNCĂLZIRE în biserică: „Așa e când meșterii îți solicită tarife COSMICE”

Social 30.11.2017 11:00 Vizualizări8074
FOTO // Un PREOT din R. Moldova a instalat de unul singur SISTEMUL DE ÎNCĂLZIRE în biserică: „Așa e când meșterii îți solicită tarife COSMICE”

Preotul Ion Marian din satul Ratuș, raionul Criuleni, a lăsat sutana la o parte și a instalat de unul singur sistemul de încălzire în biserica în care slujește. Astfel, preotul-instalator a decis să facă economii, mai ales că și sistemul de încălzire l-a achiziționat din bani împrumutați.

„Așa e când meșterii îți solicită tarife cosmice pentru unele lucrări. Am luat bani cu împrumut pentru tot sistemul de încălzire, însă montarea am făcut-o singur. Pe această cale, vă solicit ajutor ca să acoperim datoria până la finele anului”, a scris preotul pe o rețea de socializare.

Acesta a mai adăugat că acum enoriașii nu vor mai îngheța în biserică. „În trei zile am finalizat cu încălzirea bisericii, ajutat doar de Dumnezeu și Sfinții de pe icoane. Așa că, dacă nu aveți bani pentru a plăti meșteri, puteți să-mi solicitați ajutorul”, a glumit preotul, care pentru trei zile a schimbat cădelnița cu bormașina.













Autor: Ziarul National
Stiri relevante
CA are trei membri noi 10.07.2020 08:30 4317 CA are trei membri noi
Top stiri

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.13 1 USD 17.75 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri