De ce dosarul Șor a fost TRANSFERAT la Cahul? Diacov: „Judecătorii au ales să se distanțeze de ISPITĂ”
3309
Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a decis, săptămâna trecută, că dosarul în care primarul de Orhei, Ilan Șor, este cercetat penal pentru escrocherie și spălare de bani din cele trei bănci implicate în jaful bancar va fi transferat la Curtea de Apel Cahul, la cererea președintelui Curții de Apel Chișinău, Ion Pleșca.
În cerere, Pleșca indică printre motive inclusiv faptul că soția unuia dintre avocații lui Șor este angajata instanței pe care o conduce și numai doi judecători ar putea judeca imparțial dosarul lui Șor, în timp ce completele de magistrați necesită un număr mai mare de judecători.
„Balan Iulian este soţul șefului Secretariatului Curţii de Apel Chişinău, Bălan Lilia, funcţie care asigură asistenţa organizatorică şi administrativă a Curţii. Totodată, majoritatea judecătorilor Colegiul penal al Curţii de Apel Chişinău din completele constituite pentru anul 2018 sunt în imposibilitate de a participa la examinarea în ordine de apel a prezentei cauze, astfel, doar doi judecători din cadrul Curţii ar fi compatibili”, se arată în decizia CSJ.
Fostul procuror-șef al municipiului Chișinău, Ion Diacov, este de părere că dosarul lui Șor este trimis la Cahul, pentru că judecătorii de la Chișinău ar vrea să scape de responsabilități.
„Oficialii, inclusiv politicienii au dat asigurări că Șor va fi condamnat. Opinia publică cere să fie spus adevărul care este evident. Șor, Partidul Șor și toți adepții și susținătorii lor au altă părere. Judecătorii Curții de Apel Chișinău au dilema de a decide între ceea ce este evident și ceea ce susțin „adepții” lui Șor. Se vede că „argumentele” ultimilor sunt mai convingătoare pentru judecători, care nu pot ignora și părerea primilor. De aceea au ales să se distanțeze de ispită”, a comentat pentru Ziarul NAȚIONAL Ion Diacov.
Menționăm că, anterior, mai mulți judecători de la Judecătoria Chișinău și Curtea de Apel Chișinău s-au abținut să judece acest dosar. Primarul de Orhei a fost condamnat, în luna august 2017, de prima instanță la șapte ani și jumătate de închisoare în penitenciar de tip semiînchis, pentru că ar fi spălat cinci miliarde de lei din cele trei bănci implicate în „furtul miliardului”. Abia după jumătate de an de la pronunțarea sentinței acest dosar a ajuns la Curtea de Apel Chișinău, responsabilii de la Judecătoria Chișinău spunând că traducerea din română în rusă a durat atât de mult. Șor pledează nevinovat și spune că nu el a fost beneficiarul final al banilor delapidați din sistemul bancar.
16.05.2024
15:21
11.07.2021
20:57
09.06.2021
15:14
11.01.2021
09:01
17.12.2020
09:43
11.11.2020
17:38
01.07.2020
18:39
28.06.2020
19:15
03.06.2020
19:24
02.06.2020
15:17
27.06.2026
15:38
27.06.2026
15:26
27.06.2026
15:19
27.06.2026
14:27
27.06.2026
14:21
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
01:07
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
26.06.2026
15:47
Edineț: Cinci ani de închisoare pentru un bărbat care și-a răpit copilul de un an și i-a pus cuțitul la gât atunci când femeia a vrut să-l recupereze
Douăzeci și două de filme moldovenești în cadrul proiectului Filme din Moldova – online (VIDEO)
Un muncitor a căzut în groapa șantierului, la Ciocana
Intenționa să ajungă în Europa, tranzitând ilegal Republica Moldova: Un ucrainean a fost reținut de către polițiștii de frontieră


















