07:30:22 29.03.2024
Stiri

Sport 23.04.2017 17:40 Vizualizări2259 Autor: Ziarul National
Cătălina Ponor a cucerit titlul EUROPEAN la bârnă. Ce madalii a mai câștigat România Digi24

Sportiva Cătălina Ponor a cucerit, duminică, medalia de aur la concursul de la bârnă din cadrul Campionatelor Europene de Gimnastică de la Cluj-Napoca, probă în care Larisa Iordache a fost medaliată cu bronz.

Sportiva Cătălina Ponor a declarat, duminică, după ce a cucerit medalia de aur la concursul de la bârnă din cadrul Campionatelor Europene de Gimnastică de la Cluj, că acest succes, pentru care a spus că a muncit în ultimii ani, reprezintă un început de drum pentru ea, scrie Mediafax.

„M-am simţit extraordinar. E normal să am lacrimi în ochi, pentru că am muncit enorm pentru această medalie, nu numai în ultimele şase luni, ci de mulţi ani. Ar fi fost păcat ca o secundă de neatenţie să îmi distrugă şansele de a câştiga această medalie. Le mulţumesc părinţilor, care au fost alături de mine, şi tuturor celor care au fost aici! Îmi dă putere această medalie, normal. Este un început de drum pentru mine!”, a declarat Cătălina Ponor la TVR 1, după medalia de aur cucerită la bârnă.

Sportiva Larisa Iordache, legitimată la CS Dinamo, a declarat, duminică, după ce a cucerit medalia de bronz la bârnă, în cadrul Campionatului European de Gimnastică de la Cluj Napoca, că se bucură că a încheiat ziua cu bine şi că a reuşit să îşi stăpânească emoţiile.

„Mă bucur foarte tare că am încheiat ziua cu bine, că mi-am stăpânit emoţiile. Dar la coborâre am plecat cu foarte multă viteză şi am făcut mulţi paşi. Mă bucur că m-am simţit bine şi că n-am avut dureri. Şi mă bucur că am ajuns la acest campionat european”, a afirmat Larisa Iordache pentru TVR.

Cătălina Ponor, în vârstă de 29 de ani, multiplă medaliată olimpică, mondială şi europeană, a primit 14,566 de puncte şi a cucerit aurul, în timp ce Larisa Iordache, în vârstă de 20 de ani, a fost notată cu 13,966 de puncte. Medalia de argint a fost câştigată de Eythora Thorsdottir, din Olanda, cu 14,066 de puncte.

Delegaţia României a ajuns astfel la patru medalii câştigate la Campionatele Europene de Gimnastică de la Cluj-Napoca, după ce sportivul Marian Drăgulescu a cucerit aurul la sol şi argintul la sărituri, sâmbătă, respectiv duminică.

În vârstă de 29 de ani, Ponor a fost notată de arbitri cu 14,566 şi a fost urmată de sportiva olandeză Eythora Thorsdottir (18 ani), care a obţinut argintul după ce a fost notată cu 14,066, şi de Larisa Iordache (20 de ani), care a câştigat bronzul, cu nota 13,966.

Delegaţia României ajunge astfel la patru medalii câştigate la Campionatele Europene de Gimnastică de la Cluj-Napoca, după ce sportivul Marian Drăgulescu a cucerit aurul la sol şi argintul la sărituri.

Sala Polivalentă din Cluj-Napoca găzduieşte în perioada 19-23 aprilie Campionatele Europene de Gimnastică, competiţie la care participă 274 de gimnaşti, dintre care 168 băieţi şi 106 fete, din 37 de federaţii.