04:57:16 18.04.2024

Atleții din R. Moldova au cucerit cinci medalii, inclusiv două de AUR, la Campionatul Balcanic de seniori din Serbia

Sport 18.07.2017 18:20 Vizualizări2444 Autor: Ziarul National
Dimitriana Surdu

Cu cinci medalii, R. Moldova s-a clasat pe locul opt în clasamentul pe echipe la Campionatului balcanic de seniori, care s-a desfăşurat la Novi Pazar, Serbia. , pe 15-16

Aurul a fost cucerit de Dimitriana Surdu (aruncarea greutăţii) şi Zalina Petrivskaya (aruncarea ciocanului). Ion Siuris (800 m) şi Nicolai Gorbuşco (3000m/obstacole) au câştigat argintul balcanic. La rândul ei, Marina Nikişenko (aruncarea ciocanului) a fost medalită cu bronz.

Cu 23 de medalii, dintre care opt de aur, șapte de argint și opt de bronz, echipa României a fost prima pe podiumul Campionatului balcanic. Serbia şi Grecia s-au plasat pe locurile doi și, respectiv trei, cu 20 şi 19 medalii.

Potrivit Federației de Atletism din R. Moldova, competiția din Serbia a fost o etapă importantă de verificare înainte de Campionatul mondial, care va avea loc în Marea Britanie şi Universiada Mondială din Taiwan, care se vor desfăşura în luna august.

De menționat că la acest concurs au participat 16 ţări membre ale Asociației Federațiilor de Atletism din Balcani (ABAF).

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...

08.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ne va apăra sau nu R...