19:54:55 18.04.2024

Alexandru Epureanu are un sezon de VIS cu Istanbul BB. Echipa s-a calificat în FINALA Cupei Turciei și are șanse să-și adjudece titlul de campioană

Sport 18.05.2017 09:06 Vizualizări3360 Autor: Ziarul National

Căpitanul naționalei R. Moldova de fotbal, Alexandru Epureanu, va juca în finala Cupei Turciei. Echipa sa, Istanbul BB, s-a impus în semifinalele competiției în fața celor de la Fenerbahce, după un meci de infarct. Finalista s-a decis la loviturile de la 11 metri.

Cu Epureanu integralist, Istanbul BB a deschis scorul în minutul 42 prin veteranul Emre Belozoglu. Cei de la Fenerbahce au egalat în minutul 72. Pe finalul meciului echipa lui Epureanu a marcat pentru 2-1 (minutul 86) și se părea că meciul e câștigat. Nu a fost să fie, pentru că la un minut adversarii au egalat și au trimis meciul în prelungiri.

În cele două reprize a câte 15 minute ambele echipe s-au preocupat să conserve rezultatul, iar internaționalul moldovean a luat și un galben în minutul 120.

A urmat seria loviturilor de la 11 metri, care a furnizat răsturnări de situație. În cele din urmă, cei de la Istanbul BB s-au impus cu scorul de 9-8. De remarcat că Epureanu a transformat lovitura de la 11 metri.

Astfel, Istanbul BB va întâlni în finala Cupei, care va avea loc pe 10 iunie, pe cei de la Konyaspor.

Internaționalul nostru poate să-și treacă în palmares și titlul de campion al Turciei. Actualmente, echipa sa se clasează pe locul doi, cu 66 de puncte, în spatele celor de la Beșiktaș (68 puncte). În Super Liga din Turcia au mai rămas de disputat două etape.

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...

08.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ne va apăra sau nu R...